آزمایشات جالب دانشمندان در مورد حافظه و مغز انسان

با سلام سید احسان امام قیس هستم به سری مقالات تقویت حافظه خوش آمدید. امروز می خواهیم در مورد آزمایش های که دانشمندان در مورد حافظه و ظرفیت مغز انسان در سال های پیش انجام شده داده اند بگوییم. اما ابتدا در مورد موضوع باورها و تلقین های منفی و بازدارنده که نسبت به حافظه و مغز خود نسبت می دهیم صحبت کنیم چرا که موضوع بسیار مهمی در مبحث تقویت حافظه است و اینکه چگونه می توانیم با استفاده از نیروی تلقین بجای سرزنش حافظه یمان در بهبود و رشد حافظه خود کمک کنیم.

نگرش منفی به حافظه و مغز خود

باید اعتراف کنم مدت ها پیش خود من هم از این ماجرا مبرا نبودم و وقتی مسئله ی یا چیزی را فراموش می کردم. دائما بر زبانم این عبارت نقش بسته بود که “مغرم دیگه درست کار نمی کنه “یا ” این روزا حواسم به هیچ چیز نیست” حتما شما هم چنین جملاتی را از زبان خود یا اطرافیانتان شنیده اید. جالب است بدانید این جملات کاملا بازدارنده هستند و دقیقا القا کننده حافظه ضعیف، ذهن ضعیف هستند و با تکرار این جملات همان چیزی را بدست می آورید که می گویید حتی اگر در حال حاضر گاهی دچار فراموشی، حواس پرتی، عدم تمرکز هستید نباید نسبت به حافظه و ظرفیت حافظه خود نگرش منفی و بازدارنده ی داشته باشید. چراکه حافظه شما بسیار عالی است. واقعا عالیه. فقط کافی هست که راه و روش مدیریت مغز و حافظه و ذهن خود را بشناسیم و این دقیقا تلاش ما در سایت همیار ذهن است. پس باید نتیجه بگیریم از نیروی تلقین در جهت و رشد و بهره وری هرچه بهتر از حافظه خود تلاش کنیم. این جملات را می توانید به عنوان عبارت کلیدی در نظر بگیرید ” حافظه و ذهن من بسیار عالی است ”

ظزفیت حافظه مغز انسان

 

آزمایش الکساندر لوریا  در مورد حافظه آقای اس

او بر روی یک روزنامه نگار روسی به نام شرشفسکی(اس) که در جلسات تحریریه خود با همکارانش داشت بر خلاف دیگران یاداشت برداری نمی کرد. او اذعان داشت تمام حرف های سردبیر خود را می تواند در حافظه خود ثبت کنند و این برای بقیه نا ممکن بود جالب است بدانید وقتی از او خواستند که حرف های که در جلسه گفته شده را تکرار کند شرشفسکی کلمه به کلمه صبحت های که در جلسه بیان شده بود را بازگو کرد و همه حیرت زده شده بودند. او  در طی سی سال تحت آزمایش های الکساندر لوریا، روانشانس و متخصص برجسته روسی قرار داشت. لوریا تصدیق کرد که شرفسکی اصلا غیر عادی نیست بلکه حافظه اش واقعا فوق العاده است. لوریا همچنین دریافت که آقای شرشفسکی در سنین پایین به طور اتفاقی اصول تقویت حافظه را آموخته است و این اصول بخشی از عملکرد طبیعی مغز او شده است.

آزمایش های پروفسور روزن ویگ

پروفسور روزن ویگ، روانشانس و متخصص فیزیولوژی اعصاب اهل کالفرنیا، سال های زیادی را صرف مطالعه سلول های خاص مغز و ظرفیت ذخیره سازی آنها کرد. وی در اوایل سال ۱۹۷۴ بیان کرد که اگر در طول عمر یک انسان معمولی، در هر ثانیه ده مورد اطلاعات جدید وارد مغز کنیم، خیلی کمتر از نیمی از مغز پر خواهد شد. او تاکید کرد که مشکلات حافظه هیچ ربطی به ظرفیت مغز ندارد بلکه مشکل اصلی، مدیریت شخصی این ظرفیت ظاهرا  نا محدود است.

آزمایش های پروفسور پن فیلد

پروفسور ویلدر پن فیلد اهل کانادا، به طور اتفاقی با ظرفیت حافظه و مغز انسان روبرو شد. او مشغول تحریک کردن سلول های خاص مغز با استفاده از الکترودهای کوچک به منظور مشخص کردن نقاطی از مغز بود که صرع را در بیماران ایجاد می کرد. وی با حیرت مشاهده کرد که وقتی سلول های خاصی از مغز را تحریک می کرد، ناگهان بیمارانش خاطراتی از گذشته را به یاد می آورند. بیماران تاکید می کردند که این خاطرات ساده نبودند بلکه گویی آن واقعه را همراه با بو، صدا، رنگ، حرکت و طعم دوباره تجربه می کنند. چنین تجربه های مربوط به چند ساعت تا چهل سال پیش از آزمایش بودند. به نظر پن فیلد هر سلول مغزی یا گروهی از سلول های مغزی، مخزن کاملی از هریک از حوادث گذشته ما وجود دارد و اگر محرک مناسبی می یافتیم، می توانستیم مانند فیلم آن را دوباره بخش کنیم.

یافته های پروفسور پیوتر آنوخین

پروفسور پیوتر آنوخین باهوش ترین دانشجوی پائولف مشهور، آخرین سال های عمرش را صرف تحقیق بر روی قابلیت های بالقوه مغز انسان کرد. از نظر محققان حافظه، یافته های او ارزش بسیار داشتند. به نظر می رسد که حافظه در الگوهای کوچک و مجزا یا مدارهای الکترومغناطیسی ثبت شده است که به وسیله سلول های میانی مغز تشکیل شده است.آنوخین پیش از آن می دانست که مغز از یک میلیون میلیون سلول مغزی تشکیل شده است. اما این عدد بسیار بزرگ نیز با تعداد الگوهایی که این سلول مغزی می توانستند در درونشان تولید کنند، بسیار اندک بود. او پس از کار با میکروسکوپ های الکترونی و کامپیوترهای پیشرفته به عدد حیرت آوری رسید.طبق محاسبه آنوخین، تعداد الگوها یا درجه آزادی در کل مغز با استفاده از کلمات خودش آنقدر بزرگ است که نوشتن آن، با حروف دست نویس معمولی، به صفی از اعداد با طول بیش از ده و نیم میلیون کیلومتر نیاز دارد. با این تعداد احتمال، مغز صفحه کلیدی است که صدها میلیون آهنگ مختلف را می توان با آن نواخت.حافظه شما موسیقی است