با مقاله روش های تندخوانی با درک بالا  در سایت همیار ذهن همراه هستید .برای اینکه بتوانید تندخوانی را شروع کنید باید عادت اشتباه مطالعه خود رابیابید عادت مطالعه ما مثل دست اندازهای است که در جاده ها و بزرگ راه ها نصب شده اند.

برای اینکه بتوانید آنها را بیابید همین حالا به نوع خواندن خود دقت کنید.

در حال خواندن همین مقاله آیا سر شما از یک طرف به یک طرف دیگر دائما در حال حرکت است

همینطور است؟ اگر جواب شما منفی است.خوشبختانه از این عادت اشتباه مطالعه که خیلی از افراد درگیر آن بوده اند در امان بوده اید.

و اگر جواب شما مثبت است راه حلی که پیشنهاد می شود این است که دست خود را زیر چانه خود گذشته و مانع  حرکت سر خود شوید.

روش های تندخوانی با درک بالا-گذر از عادات اشتباه مطالعه

در مورد عادت اشتباه مطالعه بعدی باید از شما بپرسم. آیا به زمزمه کردن و روخوانی متن و مطالب عادت دارید؟ آیا حتما صدای خود را نشنوید مطالب را درک نمی کنید؟ این یک عادت بسیار شایع در بین دانش آموزان و دانشجویان است که به نظر می رسد مسری هم باشد اما خوشبختانه ترک این عادت اشتباه مطالعه بسیار ساده و سریع امکان پذیر است . به دلیل که شما به طور آگاهانه می توانید دیگر اینکار را نکنید.اما شاید تعدادی از شما نگران این هستید که اگر نتوانید زیر لب زمزمه کنید مفهوم و درکی از مطالب نداشته باشید. باید بدانید مغز و چشم شما می توانند عملکرد بهتری در دریافت اطلاعات داشته باشند و نیازی به تولید صدا نیست.

آیا شما عادت دارید وقتی در حال خواندن و مطالعه هستید احساس می کنید مطالب قبلی را متوجه نشده ایدو عادت دارید به جملات قبلی و سطرهای که خوانده اید بازگردید ؟

راه حل : وقتی در حال مطالعه هستید به هیچ عنوان به عقب باز نگردید و ادامه بدهید . اجازه دهید حساسیت  و تردید شما نسبت به آنچه می خوانید برطرف شود.

با تغیر این روند در مطاله خود شاهد تغیرات چشمگیری در سرعت مطالعه خود خواهید شد و می توانید بیشتر از قبل مطالب بخوانید.

لیست واژگان خود را مورد باز بینی قرار دهید.روش های تندخوانی با درک بالا

همیشه مطالعه روزنامه ها و مجلات و کتاب های ساده با سرعت بیشتری می توان مطالعه کرد . مطالب علمی و درسی مطالعه کرد و به دلیل که مطالب علمی سراسر از کلمه ها و مطالب است که کمتر برای ما شناخته شده است و گاها معنی آن ها را نمی دانیم.متوجه نشدن این مطالب باعث می شود سرعت مطالعه ما کمتر شود.به این منظور برای اینکه سرعت مطالعه خود را بالا ببرید لازم است .کلمات و واژگانی که معنی آنها را نمی دانید .لازم است معنی و مفهوم آن ها را متوجه شوید.و به لیست واژگان حافظه خود را افزایش دهید.

تندخوانی با درک بالا می خواهید پس خواندن با نگاه اجمالی را فراموش نکنید.

در خواندن با نگاه اجمالی باید به کلیات توجه کنیم به ساختار موضوع و هر چیزی که وارد جزئیات نشده باشد.در خواندن با نگاه اجمالی هدف این نیست که شما بتوانید تمام جزئیات متوجه شوید “حتما در این نوع خواندن از جزئیات صرف نظر کنید”

اما باید به چه چیزی دقت و توجه کنیم؟

در نگاه اجمالی به عنوان کتاب ، به فهرست، و سرتیتر ها ، قسمت های بولد شده ، تصاویر و جدول ها ،

شاید فکر کنید این کار بی مورد باشد اما می خواهید بدانید با اینکار ساده چه مزیت های برای شما دارد.

متوجه موضوع و بحث کتاب می شوید: در مورد موضوع مطالب و آنچه که قرار است در این کتاب بخوانید اطلاعات سطحی بدست می آورید.

سبک و ساختمان مطالب: با نوع سبک و طرز نوشتاری نویسنده در کتاب آشنا می شوید.

طرح سوال : در ذهن خود سوالات درباره آن موضوع کتاب شکل می گیریدو به بهروری از کتاب کمک می کند.

رضایت : می توانید بسنجید که آیا در صورت مطالعه کامل مطالب از مطالعه چنین مطالبی رضایت خواهید داشت .

افزایش میزان دقت و تمرکز: اگر با نگاه اجمالی متوجه شوید مطالب مورد نظر برای شما مفید است با دقت و تمرکز بیشتری مطالعه می کنید.

میزان دشواری: میزان سختی و دشواری مطالب را درک خواهید کرد  و در قسمت های مطالبی که حائز اهمیت بیشتری است را شناسایی کنید.

تعین هدف: با نگاه اجمالی می توانید هدف یادگیری چه مطالبی را از کتاب دارید را مشخص و انتخاب کنید.

مدیریت زمان : شما می توانید میزان تقریبی و زمان مطالعه کتاب  را  که خواهید خواند بدست آورید .

تندخوانی با درک بالا با روش عبارت خوانی :

دوست داریدسریع تر و با درک مطلب بالا مطالعه کنید پس این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

خوانندگان معمولی و افرادی که تندخوانی را تمرین نکرده اند کلمه به کلمه کلمات را می خوانند و اینکار باعث صرف زمان و کند بودن در مطالعه می شود .

راه حل این است که ما بتوانبم گروهی از کلمات را در یک آن ببینیم و جذب کنیم . جالب است بدانید ما وقتی کلمات را در گروهی از کلمات قرار می دهیم بیشتر درک مطلب خواهیم داشت در جزوه آموزش تندخوانی می توانید یک روند رو به جلو  با یادگیری تندخوانی را شروع کنید.

در یک سطر از نوشته فارسی اگر از  ۱۳ کلمه تشکیل شده باشد ، خواننده معمولی چون کلمه به کلمه می خواند

بین ۱۰ الی ۱۵ توقف برای خواندن این سطر صرف می کند در صورتی یک تندخوان به دلیل که گروهی از کلمات را می تواند در یک آن ببیند و درک کند می تواند هر سطر را با ۳ توقف طی کند.که می تواند ۳ تا ۵ برابر سریع مطالعه کند.