تمرین تندخوانی موضوعی است که دقیقا مرتبط با پیشرفت در این مهارت است و بسیار در مقاله های قبلی خود  در همیار ذهن تاکید کرده ام تندخوانی موثر فقط با انجام تمرین های تندخوانی امکان پذیر است.

اگر به دنبال تمرین تندخوانی کارآمد برای افزایش سطح مهارتی خود هستید با این مقاله همراه شوید.

تمرینات تندخوانی به سه بخش تقسیم می شود : تمرین های افزایش سرعت حرکت چشم، تمرین های افزایش حوزه دید، تمرین های تمرکز تمرینات مربوط به تقویت حافظه که به آنها فقط اشاره خواهیم کرد.

استفاده از انگشت اشاره برای خط بردن

این تمرین تندخوانی پایه بیشتر تمرینات تندخوانی است .کتاب ساده و روانی بدون شکل بردارید مثل رمان یا داستان، انگشت اشاره خود را زیر کلمات بگذارید اما نه با سرعت کم بلکه با سرعت زیاد و به حرکت درآورید قبل از تمرین افزایش سرعت ابتدا چند صفحه از کتاب خود را از ابتدای صفحه تا پایان صفحه خط ببرید. به این حالت می گویم استفاده از خط بر نگران درک مطلب نباشید  بین خطوط انگشت اشاره خود را حرکت دهید . و بالای نوک انگشت اشاره خود را زیر نظر بگیرید. چرا که در این تمرین فقط سرعت حرکت چشم بالا می رود. لطفا این تمرین تندخوانی را همین حالا انجام بدهید .یادتون هست ابتدای مقاله چه چیزی گفتم تندخوانی فقط با تمرین کردن بدست می آید پس اول این تمرین را شروع کنید و بعد ادامه مقاله را بخوانید.

 تمرین تندخوانی افزایش سرعت

تمرین دیگری که برای شما خواهم گفت تمرین بسیار جالب و همین طورموثری است که بنده اسمش را گذاشتم ادامه بده برو جلو – فقط ادامه بده- تو میتونی خسته نشو-آفرین آفرین واقعا برای این تمرین لازم است که مطالب انگیزشی بگوید.

 • کتاب را به طور صحیح مقابل خود قرار دهید، به صورت نرم و روان به مدت ۶۰ ثانیه زیر خطوط خط ببرید. در پایان ۶۰ ثانیه تا هر کجا خط بردید علامت بزنید.
 • حال سعی کنید تا هر جای از متن خواندید این مراحل را اجرا کنید.
 • در مرحله دوم در ۵۵ ثانیه تمام کنید.
 • مرحله سوم در ۵۰ ثانیه تمام کنید.
 • مرحله چهارم در ۴۰ ثانیه تمام کنید.
 • مرحله پنجم در ۳۰ ثانیه تمام کنید.

تمرین افزایش حوزه دید

روی برگه A4 ستاره ی به اندازه کل برگه رسم کنید. و اضلاع آن را شماره گذاری از ۱ تا ۶ کنید.

برگه رو مقابل چشمانتان بگذارید بدون حرکت دادن سر، با چشمانتان اضلاع و راس های آن را به ترتیب شماره ها و معکوس آن حرکت دهید.

محبوب ترین تمرین تندخوانی

 باز هم تمرین تندخوانی لازم دارید.نظرتون چیه؟ یکی از حرفه ای ترین تمرین های تندخوانی به شما معرفی کنم خود من از این تمرین به شدت لذت می برم و در جزوه آموزش تندخوانی همیار ذهن که توسط خودم طراحی شده روی این تمرین بسیار تاکید کرده ام .دلیل آن هم این است که آخر تمرین است . منتظرتون نمی گذارم.

←کتاب خود را باز کنید یکی از صفحه هایی که متن پر و کاملی دارد انتخاب کنید مانند تصویر زیر به  سه قسمت مساوی ،صفحه کتاب را تقسیم کنید و به طور کامل ۳ خط از بالایی صفحه تا پایین رسم کنید برای اینکار بهتر است از مداد رنگی استفاده کنید که هم رنگ متن صفحه کتاب نباشد.

حالا سعی کنید که هر سطر را فقط در سه مکث بخوانید یعنی در یک سطر سه مکث کافی است تلاش کنید در هر  سطر سریعتر از قبل این کار را انجام بدهید.

تمرین تندخوانی

تمرین تمرکز

 • ریلکسیشن 

در حاالتی آرام و راحت بنشیند یا دراز بکشید دور از هر صدا و مزاحمتی باشید .خیلی راحت و خونسرد ، چن تنفس عمیق بکشید چشمان خود را با شماره ۵ تا ۱ بطور معکوس ببندید.احساس کنید که تمام بدن شما از موی سر شما تا کف پای شما در حالت لخت و نرم قرار گرفته احساس راحتی توام با نشاط کنید تصویری در ذهن مجسم کنید که کنار ساحل زیبا و آبی قرار گرفته اید و صورت خود را شاد و خوشحال می بینید و  در زیر سایه از درختان نشسته اید و از صدایی آواز پرندگان لذت می برید و نسیم خنکی به صورت شما می وزد در این حال دقیقی بمانید و آرام آرام از شماره ۱ تا ۵ چشمان خود را بازکنید و ازخداوند بزرگ سپاس گذاری کنید. قبل از شروع تمرینات تندخوانی به شما پیشنهاد می کنم که از ریلکسیشن استفاده کنید تا کارایی خود را در تمرینات به بالاترین سطح خود برسانید.
 • شمارش معکوس اعداد

 • گوش دادن به رادیو با صدای کم.

 • خیره شدن به شعله شمع به مدت چند دقیقه کوتاه در طی روز.

 • برای تمرینات موثر و بیشتر در نسخه الکترونیکی آموزش تند خوانی و تقویت حافظه در ۲۱ روز.شامل تمرینات روزانه ی و موثر و کاربردی برای بالا بردن سرعت مطالعه.

تمرینات تقویت حافظه:

حدود ۵۰ تکنیک تقویت حافظه وجود دارد تا بتوانید حافظه خود را قوی کنید . از حفظ کردن ۲۰ هزار ریشه عدد P .حفظ کردن اعداد، شماره تلفن ها، آدرس، نام افراد ،چهره ها ،مکان های عمومی ،حفظ کردن لغات زبان خارجه ، حفظ شعر ها ،جملات ،رمان ها و داستان.تمرینات تقویت حافظه در این لینکhttp://WWW.HamyarZehn.com/Memory Improvement/